Jak wygląda reportaż z Chrztu Świętego?

PRZYGOTOWANIA DO CHRZTU ŚWIĘTEGO W DOMU

Jeśli mam być szczera… to KOCHAM fotografować przygotowania, bo zawsze powstaje tyle cudownych, naturalnych ujęć, że nie sposób pominąć tego elementu w reportażu. Jednak wiem, że mogą czasem pojawiać się obawy i niepewność, jak właściwie będzie wyglądać reportaż z przygotowań.

Najczęściej obawy mogą dotyczyć tego, że:

– przed Mszą będzie zbyt mało czasu, by udało się wykonać jakieś ładne zdjęcia w domu

– w domu wszystko będzie działo się bardzo szybko, może być bałagan

– dziecko nie będzie chciało współpracować

– będzie dużo stresu i będzie ciężko uwiecznić jakieś pozytywne emocje

– mieszkanie jest zbyt małe

A więc już mówię, jak to wszystko wygląda i czy rzeczywiście jest się czego obawiać. Dla mnie przygotowania do Chrztu Świętego, to po części taka sesja lifestylowa, tylko w bardziej reportażowym wydaniu. Staram się wtedy przede wszystkim uwiecznić Wasze naturalne zachowania.

Przyjeżdżam do Was około godzinę przed planowanym wyjazdem do Kościoła. I na początku zazwyczaj skupiam się na takich luźniejszych ujęciach, fotografuję dziecko, jak jeszcze jest ubrane w body, leży w łóżeczku, jest noszone na rękach, jak jest karmione… a więc uwieczniam taki mały wycinek Waszej codzienności.

Wychwytuję wtedy różne drobne gesty, czułości, dotyk, interakcję maleństwa z domownikami. Ważne więc, byście wtedy jak najmniej skupiali się na mojej obecności, a jak najbardziej na sobie.

W międzyczasie fotografuję też detale: ubranko, buciki, szatkę, świecę, zaproszenie na Chrzest Święty…Więc super by było, jakby wszystkie te detale były przygotowane w jednym miejscu, dzięki czemu łatwiej mi będzie je sprawnie ułożyć i sfotografować.

zdjęcie pokoiku dziewczynki w dniu chrztu

Zazwyczaj po okołu 30 minutach zaczyna się ubieranie dziecka. Czasem robi to mama dziecka, a czasem pomagają również rodzice chrzestni i tata. Później, jeśli mamy jeszcze trochę czasu przed wyjazdem do Kościoła, to robimy kilka takich nieco bardziej pozowanych ujęć dziecka z najbliższymi.

Czy trzeba do takich zdjęć jakoś specjalnie przygotowywać mieszkanie?

Nie trzeba! Wystarczy, że uprzątniecie przestrzeń, w której będziemy robić zdjęcia (zazwyczaj jest to salon, czasem też Wasza sypialnia i pokoik dziecka). Nie są konieczne żadne gruntowne porządki, wystarczy ogólne uprzątnięcie przedmiotów (zabawek, ubrań…), tych, których nie chcielibyście potem widzieć w kadrze.

I dodam też, że byłam we wielu różnych miejscach – począwszy od maleńkich, ciemnych mieszkań, po przestronne domy z jasnymi wnętrzami. I niezależnie od tego, w jakim miejscu mieszkacie, zawsze zrobię wszystko, by jak najlepiej wykorzystać zastane warunki i stworzyć dla Was piękną pamiątkę.

Nie musicie się też martwić, że coś podczas przygotowań pójdzie nie tak. Że będzie za mało czasu, że dziecko będzie płakać, że wszystko będziecie robić w pośpiechu… Fotografowałam już w naprawdę różnych warunkach i jestem w pełni świadoma, jak wygląda rzeczywistość z małymi bobasami na pokładzie. Niewiele da się zaplanować i przewidzieć. I w gruncie rzeczy to właśnie w tym jest cały urok takiego reportażu!

mama i matka chrzestna ubierają dziecko do chrztu

CEREMONIA CHRZTU ŚWIĘTEGO W KOŚCIELE

Msza Święta to niewątpliwie kluczowy i najważniejszy moment w całym dniu. To wtedy Wasze dziecko rozpoczyna swoją życiową drogę we wspólnocie Kościoła.

Jeśli jest zaplanowanych kilka Chrztów, to dobrze być w Kościele nieco wcześniej, by stanąć jak najbardziej z przodu, co ułatwi mi dostęp do dziecka. Idealnie byłoby też, gdyby udało się Wam usiąść potem w pierwszej ławce. A dziecko, żeby było od zewnętrznej strony kościoła (od strony ścian), gdyż to ułatwi mi fotografowanie Waszej pociechy (podczas Mszy unikam przechodzenia przez środek Kościoła, bo jest to niezbyt stosowne zachowanie).

Podczas Mszy staram się uwiecznić najważniejsze momenty ceremonii Chrztu Świętego: moment, gdy kapłan pyta Was o imię dziecka, następnie gdy wykonuje znak krzyża na główce dziecka, a potem to samo czynicie i Wy (proszę, starajcie się to zrobić w miarę możliwości powoli, nie zasłaniając dłonią twarzy Waszej pociechy).

Po Mszy, jeśli chcecie, możemy wykonać fotografie rodzinne przed Ołtarzem.

ksiądz polewa główkę dziecka wodą święconą

PRZYJĘCIE W RESTAURACJI PO CHRZCIE ŚWIĘTYM

Najczęściej wybieracie pakiet, który obejmuje również reportaż z przyjęcia, co jest świetną okazją, by dziecko miało zdjęcia z większością Waszej najbliższej rodziny, a przyznacie sami, że takich okazji nie zdarza się zbyt wiele.

Jak wygląda reportaż z przyjęcia?

Najczęściej na początku goście składają życzenia, witają się z dzieckiem, co staram się uwiecznić na zdjęciach. Zaraz później dzieciaczek przeważnie ma swoją małą drzemkę/ czas karmienia, a i sami goście jedzą posiłek, więc jest to chwila odpoczynku dla Was i dziecka. Ja również nie fotografuję gości podczas spożywania posiłku.

Jak już wszyscy się najedzą, a Wasza pociecha odpocznie, to wykonujemy zdjęcia dziecka z wszystkimi gośćmi, którzy chcą mieć taką pamiątkę. Czasem przygotowujecie piękne udekorowane balonami lub kwiatami ścianki, więc właśnie tam wykonujemy część pozowaną ujęć, a jeśli nie będzie ścianki, to szukam na sali innego, korzystnego miejsca i tam wykonujemy zdjęcia. Jeśli są wśród Waszych gości osoby starsze, które mają problemy z poruszaniem się, to możemy podejść do nich z dzieciaczkiem i wykonać zdjęcia za stołem.

tata i mama trzymają dziecko przy torcie z okazji chrztu

Późną wiosną i latem, kiedy na dworze jest już pięknie i zielono, a teren wokół sali wygląda ładnie, to korzystamy z okazji i możemy zrobić zdjęcia także na zewnątrz.

W czasie reportażu z przyjęcia nie ograniczam się oczywiście tylko do pozowanych ujęć. Staram się również wykonać część zdjęć typowo reportażowych (niepozowanych), bo według mnie właśnie takie ujęcia za kilka lat będą wywoływać najwięcej emocji.

Jeśli macie zaplanowany tort, to dobrze jest, by był podany jeszcze wtedy, gdy jestem z Wami (jestem z Wami na sali 1,5 h).

CO WPŁYWA NA EFEKT KOŃCOWY ZDJĘĆ

Może czasem się zastanawiacie, co wpływa na to, jak koniec końców wyglądają zdjęcia z Chrztu. Dlaczego jedne reportaże są nieco inne, czasem kadry się różnią, czasem nieco różni się kolorystyka zdjęć itd.? Jest tak dlatego, że każdy reportaż jest nieco inny, bo zależy od wielu różnych czynników, oto najważniejsze z nich:

 

ATMOSFERA PODCZAS CAŁEJ UROCZYSTOŚCI

Nie napiszę chyba nic odkrywczego, ale chyba największy wpływ na fotografie ma atmosfera podczas całego wydarzenia. Czynnikiem, który utrudnia fotografowanie jest STRES rodziców, chrzestnych i innych obecnych gości, który jak wiadomo wpływa również na dziecko. Znacznie ciężej wtedy stworzyć pełne bliskości kadry, kiedy na twarzach dorosłych maluje się zdenerwowanie. Chociaż oczywiście nie ma też co ukrywać, że jest to ważny i pełen emocji dzień, więc ciężko zachować pełen spokój – ale wierzcie mi, jest on na wagę złota. 

Często mamy bardzo się denerwują tym, że dziecko w Kościele będzie marudzić, płakać i nie będzie dało się go uspokoić. Prawda jest taka, że dziecko w Kościele może zachowywać się różnie, bo… jest po prostu dzieckiem. I każdy, w tym ksiądz i ludzie zgromadzeni w Kościele zdają sobie z tego sprawę. Gdyby taka sytuacja się wydarzyła, to zawsze można wyjść wtedy na tył Kościoła lub na zakrystię, gdzie Wasze maleństwo łatwiej się uspokoi. Jednak nie ma się co martwić tym na zapas, bo dzieciaczki w Kościele praktycznie nigdy nie sprawiają dużych problemów i często po samej ceremonii Chrztu Świętego przyznajcie rację – że jednak było wszystko dobrze i wcale nie było czym się denerwować.

 

DOSTĘP DO ŚWIATŁA DZIENNEGO

Na kolorystykę, a także na samą jakość fotografii ogromny wpływ ma światło. Inne fotografie powstaną w przestronnym pomieszczeniu z dużą ilością okien, gdzie jest bezpośredni dostęp do naturalnego światła (które jest najkorzystniejsze) inne natomiast w mieszkaniu znajdującym się na poddaszu, gdzie będzie jedno maleńkie okno. Podobnie i w kościele, a także na sali – tu dużo zależy od rodzaju światła sztucznego – są sale bardzo ciemne (czasem nawet z czarnymi sufitami), praktycznie bez okien, są również sale, gdzie jest dużo światła dziennego a światło żarówkowe jest w neutralnych kolorach (a nie jest np. niekorzystne – mocno żółte).

 

KOLORYSTYKA WNĘTRZA

Na końcowy odbiór fotografii wpływa również kolorystyka samego wnętrza. Inne kolorystycznie fotografie powstaną w jasnych wnętrzach, gdzie meble i ściany są w kolorach bieli. Inne natomiast powstaną w pomieszczeniach o kolorowych ścianach (kolor ścian wpływa nawet na kolorystykę skóry, bo w konkretny sposób odbija światło naturalne). Czasem przyjęcia odbywają się w jasnych salach w stylu glamour, inne natomiast w drewnianych, rustykalnych wnętrzach – i żadne z nich nie są ani lepsze, ani gorsze – po prostu są inne i będą tworzyć inne tło do zdjęć.

 

KOLORYSTYKA UBRAŃ

Tak, kolory ubrań jakie założycie tego dnia również wpływają na końcowy odbiór fotografii. Jeśli będziecie ubrani na ciemno (w czernie, granaty), to ogólna kolorystyka zdjęć będzie znacznie ciemniejsza (czerń pochłania światło) niż w sytuacji, gdy będziecie ubrani w jaśniejsze kolory.

DOSTĘP DO DZIECKA
To też jest ważny element wpływający na zdjęcia. Czasem z przyczyn niezależnych podczas samej ceremonii dziecko może zostać zasłonięte przez osobę trzecią – np. przez księdza, ministranta, innego fotografa – wtedy sfotografowanie istotnego momentu staje się mocno utrudnione a czasem wręcz niemożliwe. Jednak na szczęście są to sytuacje bardzo sporadyczne, więc na ma co się tym martwić zawczasu.

ZAUFANIE DO FOTOGRAFA

To też bardzo ważny czynnik, którego nie mogę pominąć. Jeśli ufacie mi, jako fotografowi, to współpraca przebiega w zupełnie innej atmosferze. Na fotografiach jest wtedy więcej naturalności, więcej Waszych prawdziwych emocji, bo nie boicie się przede mną otworzyć.

Jest dla mnie bardzo ważne, byście tego dnia pamiętali, że jestem dla Was. I poza tym, że chcę jak najlepiej i najpiękniej uwiecznić Wasz dzień, jak najlepiej wykorzystać warunki zastane, to chcę żebyście wiedzieli, że w każdej chwili możecie mnie też o coś dopytać, o coś się poradzić – a ja służę swoją pomocą (w końcu Chrzty Święte, to praktycznie moja codzienność, którą zresztą uwielbiam z całego serca)!

 

CENNIK ZDJĘĆ Z CHRZTU ŚWIĘTEGO

Mam nadzieję, że udało mi się chociaż w pewnym stopniu przybliżyć Wam specyfikę mojej pracy podczas reportażu z Chrztu Świętego. Oczywiście jeśli będziecie mieli jeszcze jakieś pytania lub wątpliwości, to chętnie Wam na wszystko odpowiem.

Jeśli chcielibyście obejrzeć przykładowe reportaże, to znajdują się one tutaj

Natomiast jeśli chcielibyście poznać ofertę reportażu z Chrztu Świętego, to możecie to zrobić przez zakładkę ,,kontakt” lub bezpośrednio przez wiadomość na mój adres e-mail: [email protected]

W wiadomości napiszcie mi proszę, jaki jest planowany termin Chrztu oraz w jakiej miejscowości odbędą się przygotowania, Msza św. oraz przyjęcie.

Dodaj komentarz