Sesja karmienia piersią – Warszawa

TRUDNOŚCI W KARMIENIU PIERSIĄ

Zawód fotografa daje mi możliwość rozmawiania z różnymi kobietami. Mogę poznać różne historie rodzinne, porodowe… a także różne historie dotyczące karmienia dziecka. Jeśli chodzi o te ostatnie, to zauważyłam, że bardzo rzadko jest to łatwe zadanie. Naprawdę na palcach jednej ręki mogę policzyć kobiety, które przeszły przez drogę mleczną z łatwością. Najczęściej karmienie piersią wiąże się z różnymi trudnymi momentami, czasem z bólem, z trudnościami w przystawianiu, z dużą ilością pobudek w nocy, z problemami w utrzymaniu laktacji, ze zmęczeniem…

Fakt jest też taki, że temat karmienia piersią w społeczeństwie jest marginalizowany. Czerpiemy często wiedzę od koleżanek, od rodziny. Można usłyszeć komentarze typu: no ja to nie miałam pokarmu i nic na to nie da się poradzić / z takimi piersiami to ciężko będzie wykarmić dziecko / taki kształt sutka nie będzie sprzyjał karmieniu / daj mu modyfikowane to będzie lepiej spało / za często wisi na tej piersi, to na pewno się nie najada / masz małe piersi, to może i mleka nie jest wystarczająco / bez sensu karmić tyle miesięcy, bo już mleko i tak ma słabą wartość, jest wodniste / po cesarce to pewnie nie będziesz miała pokarmu/ itd. itd.

Wiele z tych komentarzy może być bardzo krzywdzących. A przede wszystkim jest w nich mało prawdy. Rzetelna wiedza o karmieniu nie jest bowiem mocno promowana, często nie dociera do młodych mam, albo dociera zbyt późno. Brakuje wsparcia ze strony rodziny i najbliższych. Brakuje pomocy często tej nawet podstawowej. Mało z nas kobiet wie też o tym, że istnieje wiele certyfikowanych doradców laktacyjnych, którzy mogą dać ogromną pomoc merytoryczną i praktyczną.

A karmienie to jest bardzo wymagające zadanie. Rzadko przychodzi łatwo, i najczęściej trzeba się go uczyć. Często potrzebna jest pomoc z zewnątrz, by podołać temu zadaniu.

ZALETY KARMIENIA PIERSIĄ

Nie wiem czy jest możliwe, by wypisać tu wszystkie zalety karmienia piersią. Pierwszą i niepodważalną zaletą jest z pewnością ta bezcenna bliskość matki i dziecka. Szczególnie w pierwszych tygodniach i miesiącach życia pierś mamy nie jest tylko źródłem bezcennego pokarmu, ale zapewnia ona maleństwu poczucie bliskości i bezpieczeństwa. Niektóre dzieciaczki potrafią na początku zupełnie nie rozstawać się z piersią, ,,wiszą” na niej godzinami. Nawet wtedy, gdy zupełnie nie są głodne. To normalne i naturalne. I świadczy o niezwykłej więzi, której maluch potrzebuje. Nie ma dla niego przecież bezpieczniejszego miejsca niż ciepłe ciało mamy, którego zapach zna tak doskonale. Gdzie bicie serca jest dla niego najbardziej kojącym dźwiękiem.


Jednak to nie wszystko. Karmienie piersią niesie przecież niezliczoną ilość korzyści zdrowotnych dla dziecka. Nie ma przecież innego pokarmu zastępczego, który zawierałby setki składników aktywnych biologicznie idealnie dopasowanych do danego dziecka. Znajdują się w nim także komórki macierzyste matki, które w organizmie dziecka mają zdolność do przekształcania się w inne komórki. Ponadto mleko matki zawiera kilkaset różnych probiotyków, działających ochronnie na jelita dziecka a także ponad 400 protein oraz innych czynników przeciwzapalnych i substancji aktywnych immunologicznie. Nie ma co ukrywać, że jest to pokarm doskonały dla maleństwa pod każdym względem. Do tego skład mleka każdej z matek jest inny, dopasowany do jej dziecka. I zmienia się wraz z różnymi czynnikami.

Cały ten proces jest wręcz niezwykły i fascynujący.

ZDJĘCIA Z MOMENTU KARMIENIA DZIECKA – NIEZWYKŁA RODZINNA PAMIĄTKA NA CAŁE ŻYCIE

Dla mnie zawsze każda mama, która podjęła się tego TRUDNEGO zadania będzie dla mnie BOHATERKĄ. Ta sesja powstała po to, by pokazać, że mimo wszelkich trudności karmienie może być mimo wszystko piękną i fascynującą drogą. Drogą poznawania samej siebie, swojego dziecka, budowania z nim niezwykłej więzi. Pokazywania samej sobie, że dam radę, że potrafię wykarmić swoje dziecko, mimo wszelkich przeciwności napotkanych po drodze. Że w tej ,,mlecznej drodze” można odkryć swoją kobiecość. Można jeszcze głębiej doświadczyć macierzyństwa.

Zależało mi mocno, by tymi zdjęciami pokazać, że karmienie piersią jest czymś naturalnym. Że nikogo nie powinien oburzać widok piersi, którą matka karmi swoje dziecko. Że to spotkanie matki i dziecka powinno być widokiem niezwykłym, a nie zniesmaczającym.

I chcę byś patrząc na te zdjęcia pamiętała, że niezależnie od tego, ile czasu mogłaś karmić piersią – może był to jeden dzień, a może 3 lata – to jesteś dla swojego dziecka NAJLEPSZĄ MAMĄ. I z pewnością robiłaś i robisz wszystko, by dać mu to, co najlepsze – swoją ogromną MIŁOŚĆ.